İslami Finans ve Yeni Finansal Sistem: Gelecekteki Finansal Krizlerden Korunmak için Ahlaki Bir Yaklaşım

0,00
İndirim Oranı : %20 İndirim
Fiyat : ₺35,00
İndirimli : ₺28,00
Hızlı Kargo

 • İslami finans, bir pazarlama numarasından mı ibaret yoksa gelecekteki finansal krizlerden dünyayı kurtaracak bir çözüm mü sunuyor?

  Bu soruya cevap bulabilmek için mevcut finansal sistemde düzenli olarak karşımıza çıkan krizlerin sebeplerini masaya yatırmak gerekiyor. Finansal krizlerin neredeyse tamamı, faizle borç verme ve türev ürünler üzerine dayalı bir finansal sistemden dolayı ortaya çıkmaktadır. Mevcut yapı reel ekonominin onlarca katı sentetik finansal ürünü ortaya çıkarmaktadır. Bu ürünlerde önceden tahmin edilmesi imkânsız bir sorun çıktığında da hem finansal sistem hem de reel ekonomi bir krizle karşılaşmaktadır. İslami finansta ise yatırımlar, mevcut finansal sistemin aksine reel ekonomiyi desteklemeksizin kendi başına büyüyemezler.

  Bu kitap öncelikle finansal krizlerin oldukça sade ve anlaşılır bir özetini sunduktan sonra İslami finans araçlarını ve felsefesini anlatıyor. Mudaraba, Murabaha, Musharaka, Ijara, Bay Al-Salam, Istisna, Sukuk, Tawarruk, Arboun gibi İslami finans araçlarının nasıl işlediğini açıklıyor.

  İslami finans konusunda dünyada en önde gelen otoritelerden biri kabul edilen ve hem mevcut finansal sistemi hem de İslami finansı sahada tecrübe etmiş biri olan Tariq ALRIFAI, oldukça ikna edici bir şekilde ve verilere dayanarak İslami finansın gelecekteki finansal krizlerden dünyayı koruyabileceğini iddia ediyor.

  "Bu kitap sadece İslami finansın mükemmel bir açıklaması değil, aynı zamanda İslami finansın küresel finans piyasalarını etkileyebilecek önemli bir yönünü de araştırıyor. İslami finansın sunduğu ahlaki yaklaşımın gelecekteki finansal krizlerin önlenmesine yardımcı olacak yararlı bir etkisi olabileceği konusunda hiç şüphe yok… Bu, İslami finansın güncel ve pratik yönünü ortaya koyan mükemmel bir kitap."

  Mark MOBIUS, Templeton Gelişmekte Olan Piyasalar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

   

   

Yayınevi  Buzdağı Yayınevi 
ISBN 978-605-82132-1-0
Yazar Tariq Alrifai
Çevirmen Barış Satılmış
Orijinal Adı Islamic Finance and the New Financial System: An Ethical Approach to Preventing Future Financial Crises
Dil Türkçe
İlk Basım Tarihi 02.11.2017
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 320
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi 2. Hamur 60gr
Boyut 13,5 x 21 x 1,8
Ağırlık 300gr
Türü Ekonomi - Finans